Podczas strzelania zarówno w myślistwie jak i sportach strzeleckich ważne jest trafne i szybkie oddawanie strzału. Ułatwić to może celownik kolimatorowy, który różni się od tradycyjnego celownika i staje się coraz popularniejszy, a przede wszystkim jest bardzo przydatny podczas strzelania.
Co to jest kolimator?
Kolimator (z którego oferta zapoznasz się tutaj: https://www.specshop.pl/pol_m_Strzelectwo_Celowniki_Kolimatory-906.html) inaczej nazywany celownikiem kolimatorowym jest urządzeniem wyposażonym w układ elektryczny, które zastępuje szczerbinkę oraz celownik tradycyjny.
Patrząc przez kolimator widać czerwony punkt, który wyświetlany jest w soczewce. Punkt ten jest generowany przez światło znajdujące się w celowniku. W czasie celowania w obiekt punkt ten musi znajdować się na celu, aby strzelec mógł trafnie oddać strzał.
Celownik kolimatorowy zawdzięcza swoją nazwę zjawisku kolimacji, które polega na pozyskaniu światła mającego niską rozbieżność. Celownik ten wyposażony jest w baterię i może być ładowany za pomocą kabla lub dzięki ogniwom solarnym.
Używając kolimatora, strzelec nie musi zamykać jednego oka i widzi on cel w sposób precyzyjny. Dzięki temu celownikowi strzał oddawany jest szybciej. Najczęściej urządzenie to używane jest w służbach specjalnych i wojsku.
Rodzaje kolimatorów
Wyróżnić można trzy rodzaje kolimatorów, którymi są:
- zamknięte – swoim wyglądem przypominają lunetę. Dokładniej zamknięte kolimatory to tubusy, w których zamknięto układ z soczewkami powiększającymi. Celowniki te umożliwiają strzelanie w słońcu i stosowane są w broni myśliwskiej i bojowej,
- otwarte – zbudowane są z diody, ramki i szybki, na której znajduje się laserowy punkt celowniczy. Celowniki te umożliwiają obserwowanie otoczenia i szybkie wyznaczenie celu strzału,
- hologram – jest odmianą celownika otwartego, lecz działa w inny sposób. Punkt celowniczy przechodzi przez hologram i skierowany jest w oko strzelca. Celownik ten umożliwia strzelanie na większą odległość.
Jak zamontować i ustawić kolimator?
W zależności od rodzaju kolimatora można go montować na dwa sposoby. Pierwszym jest montaż celownika na szynie RIS lub za pomocą specjalnego adaptera. Ważne jest, aby kolimator był dobrany do konkretnej broni, ponieważ źle dobrany celownik może ulec zniszczeniu podczas użytkowania.
Regulacja celownika odbywa się w pionie i w poziomie, aż do momentu kiedy siatka idealnie zgra się z celem, do którego chcemy strzelić. Aby precyzyjnie ustawić kolimator, najlepiej udać się na strzelnice i za każdym razem oddawać strzał tak, aby móc porównać wyniki i wprowadzać zmiany w ustawieniu celownika kolimatorowego.